تبلیغات
طوبی سلماس - تاثیر بحران مالی جهانی بر قیمت محصولات كشاورزی

امروز:

تاثیر بحران مالی جهانی بر قیمت محصولات كشاورزی

» نوع مطلب : بررسی های كشاورزی ،

اگرچه طی پنج ماه گذشته قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی حدود 50 درصد کاهش یافته اما به اعتقاد کارشناسان بحران مالی کنونی قیمت این کالاها را افزایش خواهد داد زیرا نخستین تاثیر بحران مالی کاهش اعتبارهایی است که در اختیار کشاورزان در مناطق مختلف جهان قرار می گیرد. کاهش سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی و ناکافی بودن اعتبارات دولتی برای استفاده از تکنولوژی های جدید از دیگر عوامل کمبود محصولات کشاورزی و رشد قیمت آنها در آینده است. از پیش بحران مالی تاثیرات خود را بر بخش کشاورزی بسیاری از کشورها گذاشته است. در کلمبیا کشاورزان برای ادامه فعالیت های خود معمولاً از بانک ها وام می گیرند اما اکنون که بانک ها به سبب هراس از تعمیق بحران مالی جهانی شرایط پرداخت وام را سخت تر کرده اند عده ای از کشاورزان در ادامه کار خود دچار مشکل شده اند. از سوی دیگر خریداران محصولات کشاورزی از کشاورزان نیز برای فعالیت های خود به وام های بانکی وابسته هستند و این گروه نیز اخیراً در دریافت وام از بانک ها با مشکل روبه رو شده اند. پیشتر نیز این افراد برای خرید کود و تجهیزات کشاورزی وام های بزرگی از بانک ها دریافت کرده اند و اکنون به علت ناتوانی در فروش محصولات خود در پرداخت اقساط وام های شان دچار مشکلات مختلف شده اند. در دیگر نقاط جهان نیز گزارش ها حاکی است کشاورزان با مشکلاتی مشابه روبه رو شده اند. وضعیت به این شکل است که آنها برای کاشت و پرورش محصولات خود هزینه های بالاتری را نسبت به سال گذشته پرداخت می کنند اما قیمت فروش محصولات شان کاهش یافته است. به این ترتیب برای بسیاری از آنها کشاورزی به کاری پرریسک تبدیل شده است. به اعتقاد کارشناسان وضعیت کنونی باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی در فصل های بعد می شود که این خود به افزایش قیمت محصولات کشاورزی منجر خواهد شد. برای مثال در برزیل تولید ذرت امسال 20 درصد کاهش خواهد یافت و میزان تولید گندم نیز در جهان حدود چهار درصد پایین می آید.

به اعتقاد کارشناسان بلومبرگ در آینده نزدیک تولید طیفی از محصولات کشاورزی عمدتاً به دو دلیل کاهش می یابد:
دلیل نخست سخت شدن دسترسی به منابع مالی و وام و دلیل دوم کاهش قیمت محصولات کشاورزی است.
البته برخی دیگر از کارشناس ها تحت الشعاع قرار گرفتن بخش کشاورزی به سبب اهمیت بحران مالی و اقتصادی جهان را از دیگر علل کاهش تولید در این بخش و افزایش قیمت ها طی ماه های آینده توصیف کرده اند.
با گسترش بحران مالی از آمریکا به اروپا و آسیا، دولت ها وادار شده اند بخش بزرگی از منابع مالی خود را صرف نجات بانک ها، موسسات مالی و صنایع دچار بحران خود کنند به همین سبب سرمایه گذاری در بخش کشاورزی که لازمه رشد تولیدات کشاورزی و حفظ عرضه است دیگر در اولویت قرار ندارد.
گزارش ها نشان می دهد در بسیاری از کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین، از پیش سرمایه گذاری هایی برای استفاده از تکنولوژی های جدید در مراحل مختلف کشاورزی صورت گرفته است اما به کارگیری عملی این تکنولوژی ها به منابع مالی دولتی یا بانک ها نیاز دارد و در حال حاضر چنین منابعی در دسترس این گروه از کشاورزان قرار ندارد.
در نیمه نخست سال جاری میلادی بحران غذا یکی از مهم ترین موضوع ها در اقتصاد جهان محسوب می شد اما با بروز بحران مالی از اهمیت محصولات کشاورزی کاسته شد. همین امر زمینه را برای نیمه کاره رها شدن بسیاری از پروژه های افزایش تولید محصولات کشاورزی فراهم کرد. در آن زمان بانک ها و موسسات مالی انواع تسهیلات را برای کشاورزان در نظر گرفته بودند و این افراد به راحتی می توانستند از وام های گوناگون استفاده کنند اما با بروز بحران مالی جریان اعتبارها خشک شد. اکنون به اعتقاد تحلیلگران بحران مالی از جنبه های مختلف زمینه کمبود عرضه محصولات کشاورزی و رشد قیمت ها را فراهم خواهد کرد. برای مثال در دوران بحران مواد غذایی دولت های ثروتمند وعده دادند 3/12 میلیارد دلار به کشاورزان کشورهای فقیر اعطا کنند اما تاکنون تنها یک میلیارد دلار از این کمک ها تحقق پیدا کرده است. بانک ها و موسسات مالی نیز یا توان پرداخت وام ندارند یا ترجیح می دهند احتیاط کرده و از پرداخت وام در سطح گسترده اجتناب کنند.
روندها معکوس می شود
در نیمه نخست سال جاری و تا اندازه ای پیش از آن رشد قیمت انرژی و افزایش تقاضا در کشورهای در حال توسعه به افزایش قیمت مواد غذایی و محصولات کشاورزی منجر شد. کشورهای تولیدکننده گندم و دیگر محصولات از جمله پاکستان و اندونزی به انباشت این محصولات اقدام کردند. بسیاری از آنها نیز تعرفه هایی برای صادرات محصولات کشاورزی در نظر گرفتند تا از خروج بی رویه مواد غذایی و این محصولات جلوگیری کنند.
تورم در قیمت مواد غذایی بالاترین میزان از اوایل دهه 1970 بود. رشد تقاضا، استفاده از برخی محصولات کشاورزی برای تولید سوخت های جایگزین نفت و افزایش مصرف گوشت که باعث بالا رفتن مصرف محصولات کشاورزی خوراک دام شد همگی از عوامل رشد شدید قیمت مواد غذایی بودند. در سال 2007 و اوایل سال 2008 رشد اقتصادی بسیاری از کشور ها به ویژه کشورهای در حال توسعه مثل چین و هند به حدی بود که اکثر مردم از درآمد بالاتر بهره مند شدند و توانستند بر مصرف خود بیفزایند و نخستین قدم برای بهره مندی از استاندارد بالاتر زندگی استفاده از رژیم های غدایی پرپروتئین بود. طبق گزارش وزارت کشاورزی آمریکا واقعیت این است که 60 درصد غذای جمعیت ساکن در قاره آسیا و شمال آفریقا را محصولات کشاورزی به ویژه غلات تشکیل می دهد و سبزیجات 12 درصد را به خود اختصاص داده است.
بحران مالی و اقتصادی که طی چند ماه اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده درگیر آن شده اند مسلماً از میزان مصرف همه کالاها از جمله محصولات کشاورزی خواهد کاست اما در کشورهای پرجمعیت آسیایی از جمله چین و هند، رشد اقتصاد به حدی است که مردم توان مصرف خود را از دست ندهند در نتیجه بخش بزرگی از کاهش مصرف در غرب با حفظ مصرف در شرق و کاهش عرضه طی ماه های آینده جبران خواهد شد. نظر غالب در بین کارشناسان اقتصادی این است که اگر دولت ها و نهادهای مالی به بی توجهی خود به بخش کشاورزی ادامه دهند و تدابیری که یک سال پیش اتخاذ شده بود اجرا نشود کاهش عرضه قیمت محصولات کشاورزی را طی ماه های آینده به شدت افزایش خواهد داد. یعنی پس از یک دوره چند ماهه کاهش قیمت، جهان شاهد رشد قیمت ها خواهد بود. در حقیقت همه چیز به این بستگی دارد که دولت ها چه واکنشی در قبال وضعیت بخش های مختلف اقتصاد خود نشان دهند.
از سویی دیگر در دوران رشد شدید قیمت انرژی بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده به سوی تولید سوخت های جایگزین نفت از محصولات کشاورزی مثل ذرت حرکت کردند. این برنامه همچنان ادامه دارد. تولید ذرت در ایالات متحده افزایش یافته اما یک سوم این محصول صرف تولید سوخت می شود. از طرف دیگر بسیاری از کشاورزان ترجیح می دهند به جای کشت سویا و گندم، ذرت بکارند. این عوامل همگی زمینه های لازم را جهت رشد قیمت محصولات کشاورزی در آینده فراهم خواهد کرد. مشاهده می شود که بحران مالی جهان از طرق مختلف بی نظمی ها و نابسامانی هایی را در بخش محصولات کشاورزی پدید آورده که رفع آن به برنامه ریزی فوری دولت ها نیازمند است. قیمت محصولات کشاورزی قبلاً هم در دوره های مختلف افت و خیزهایی داشته و این تا اندازه ای طبیعی است اما فراگیر بودن بحران مالی و اقتصادی جهان معادله قیمت ها را پیچیده تر کرده است

 


نوشته شده در : یکشنبه سیزدهم بهمن 1387  توسط : مهندس محبوب آقازاده.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر