تبلیغات
طوبی سلماس - حشرات و تاثیر آنها بر زندگی انسان بر روی كره زمین

امروز:

حشرات و تاثیر آنها بر زندگی انسان بر روی كره زمین

» نوع مطلب : آفات و بیماریهای گیاهی ،

كنه ها :                

همه بچه های گیاه پزشکی کنه ها رو می شناسند شما نیزبهتر است با آنها آشنا شوید                                  

کنه های گیاهی گروهی مجزا از حشره ها بوده و مربوط به زیر گروه  Acari می باشند که در برسی های انجام یافته طی دهه اخیر ، به عنوان یک عامل خسارت زا و کاهش دهنده ، محصول های کشاورزی به شمار می آیند . این کنه ها بیشترین خسارت را برای کشاورزان به بار می آورند ولی این مسئله مهم از نظر بسیاری از آنها قابل رویت نیست .

اختلاف کنه ها با حشره ها و عنکبوت ها :

کنه ها را به آسانی می توان از حشره و عنکبوت ها به طریق زیر مجزا ساخت . کنه ها بدون بال بوده دارای آرواره هستند و شاخک در سر دارند . آنها به طور معمول دارای چهار جفت پا در مرحله بلوغ می باشند . در حالی که حشره ها ( بدون بال و بال دار ) دارای سه جفت پا هستند و تفاوت آنها را با عنکبوت ها می توان با بدن دو قسمتی از یکدیگر تفکیک کرد و بدین صورت که عنکبوت ها دارای چهار جفت پا در قسمت جلوی بدن ( Cephalothorax) بوده و قسمت شکمی (Abdomen) آنها توسط یک زائده به همدیگر مرتبط می شوند ، در صورتی که بدن کنه ها یکپارچه بوده و بند بند نمی باشد .

تاریخ پیدایش حشرات:

از چهارصد میلیون سال پیش تاکنون حشرات بر کره زمین میزیستند وبرای بقای خویش با طبیعت دست و پنجه نرم کردهاند.  در جریان این مبارزات حشرات هرچه بیشتر خود را با محیط تطبیق داده و   تکامل و قابلیت   لازم را برای اداامه زندگی یافته اند.

امروزه حداقل حشرات از لحاظ نوع چهار برابر سایر جانوران می باشند دانشمندان بر اورد کرده اند که حشرات در مسا حتی حدود 2.6 کیلومتر مربع  به اندازه تعداد کل انسان های روی کره زمین زندگی می کنند.

 گوناگونی حشرات:

در جهان حشرات بیش از همه جانوران دیگر تنوع و گوناگونی از لحاظ رنگ و اندازه وجود دارد.

بیشتر حشرات کمتر از 6.4 میلی متر درازا دارند اما کوچکترین حشره از جمله مگس پری و سوسک ها تنها  0.25 میلی متر درازا دارند و چشمان انها از نوک سوزن کو چکتر می باشد. بزرگترین حشره گلات ده سانتیمتر درازا دارد. پروانه بید اطلس فاصله دو نوک بال های گسترده اش به 25 سانتی متر می رسد یک پروانه بید اطلس هزار بار از مگس پری است.

حشرات رنگهای گوناگونی از رنگین کمان تا سایر رنگهای جالب و زیبا دارند که از میان انها میتوان پروانه ها را با رنگ ها و نقش بسیار زیبا برشمرد. از رنگ متالیک روشن تا رنگ سیاه وقهوه ای و برخی حتی رنگی مانند رنگ پوست درخت دارند.

از لحاظ شکل نیز حشرات بسیار متنوعند برخی به شکل برگ سبزو برگ خشک یا به شکل حلزون صدف هستند.

حشره ای یک الت تخم گذاری به طول ده سانتی متر دارد که با ان چوب سخت را سوراخ میکند. الت تخم گذاری زنبوران عسل و زنبوران معمولی و برخی از مورجه ها نیش زهر اگینی است. چشمان یکنوع مگس در انتهای ساقه های ان حشره قلمی قرار دارد.

چطور و چرا حشرات از میان نرفتند؟

حشرات پیروزی های بسیاری در مبارزه با طبیعت برای بقای خود به دلایل زیر بدست اوردند:

1- حشرات می توانند حتی در سخت ترین اوضاع زندگی کنند.بچه های برخی حشرات در استخر ها و برکه های نفت خام می توانند زندگی نمایند

2- حشرات دیگر قادر به ادامه ی زندگی در جویبارهای در صفر درجه سانتیگراد و در نقطه انجماد هستند . حشراتی هم در چشمه های جوشان که حشراتش به49 درجه سانتیگراد می رسد زندگی می کنند . همچنین بسیاری از حشرات با خوردن گیاهان زندگی و برخی از هر چیز به چنگشان بیاید تغذیه می نمایند . برخی حشرات توتون و پلاستر ها و الیاف حتی فلفل را می خورند.

دلیل دوم در ادامه ی زندگی حشرات اندازه ی کوچک انهاست . حشرات می توانند در جاهای خیلی کوچک در جاهایی که خوراک بیابند و از دشمنان در امان باشند به زندگی ادامه دهند . برخی از حشرات میان دیوار یک برگ نازک زندگی می کنند. برخی از حشرات بعلت کوچکی به خوراک خیلی کمی نیاز دارند.

اسکلت حشرات نیز کمک به انها برای ادامه زندگی می کند. یک حشره اسکلتش بیرون از بدنش است از اینرو پوشش زرهی محکمی برای حفظ ارگان های داخلی بدن در صورت نبودن رطوبت دارد.

بیشتر حشرات بالدارند که به انها قابلیت زیست بیشتری نسبت به جانوران دیگر می دهد. پرواز حشرات را اسانتر به خوراک و گریز از دشمنان و جفت گیری می رساند.

بیشتر حشرات زندگی کوتاهی دارند به سرعت بالغ و قادر به تولید مثل می گردند. بیشتر حشرات تخم های بسیاری می گذارند انواع بسیاری از حشرات در یک فصل چندین نسل پدید می اورند . برای اینکه حشرات می توانند با اهنگی تند تولید مثل به تعداد خیلی زیاد نمایند. حشرات راه های گوناگونی برای تولید مثل خود دارند ماده های برخی از گونه ها می توانند بدون جفت گیری تولید مثل کنند. یک ملکه زنبور عسل بعد از یکبار جفت گیری میتوانند تا اخر عمر تخم گذاری کند.

حشرات برای ادمی وگیاهان و جانوران ممکن است سودمند یا زیان اور باشند .

حشرات مفید :

چون زنبور عسل و زنبور و مگس ها و پروانها و پروانه بید و حشراتی که گیاهان را گل افشانی می کنند.عسل و موم و کرم ابریشم و لاک تولید می کنند.برخی از حشرات محیط را از الودگی گیاهی و حیوانی وبقایای جانوری وگیاهی را می خورند ومحیط را پاکیزه می سازند.

حشرات زیان اور:

بیش800000 ازگونه حشره زیان اور است . حشرات ممکن است به گیاهان حمله ور شوند مانند ملخ و به طور کلی حشرات حدود ده درصد محصولات کشاورزی را از میان می برند .بید لباسها و فرشها و چیز های دیگر پشمی را خراب می کند . نوعی حشره کتابها را خراب می کند.

بسیاری از حشرات به تند رستی ادمی و جانوران صد مه می زنند وناقل وحامل میکروب بیماری های واگیر دار مثل تیفویید و وبا می باشند.

 


نوشته شده در : چهارشنبه سی و یکم تیر 1388  توسط : مهندس صدیقه علیزاده.    نظرات() .

Olej konopny
شنبه بیست و دوم دی 1397 06:52
I'm really impressed with your writing skills as well as with
the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it
is rare to see a nice blog like this one these days.
adelaide weather
شنبه بیست و دوم دی 1397 04:12
I know this web page gives quality dependent articles
or reviews and other material, is there any other website which provides these things in quality?
قابل توجه تمامیه مدیران فروشگاه ها و سایت ها و وبلاگها
دوشنبه پنجم مرداد 1388 18:07
با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید
قابل توجه تمامیه مدیران فروشگاه ها و سایت ها و وبلاگها

اگر میخواهید به صورت کاملا رایگان با صدها سایت و وبلاگ تبادل بنر و لینک کنید به صورت یکجا و یک شبه افزایش بازدید چشمگیر داشت باشید به نوین بنر بپیوندید
افزایش رنکینگ وب سایت شما در موتورهای جستجوگر و افزایش چشمگیر ترافیک و بازدید وب سایت شما ... افزایش نامحدود بازدید کنندگان وب سایت شما ... هر روز هزاران نفر نظارگار شما خواهند بود ...

... ***اگر بنر ندارید ما برایتان بنر رایگان طراحی میکنیم*** ...

شما فقط با ما تبادل بنر میکنید اما بنرتان در صدها وبلاگ و سایت نمایش داده میشه این سیستم کاملا رایگان است
نحوه کار با سیستم بدین صورت است كه شما ابتدا کد بنر راندوم سیستم ما را در جای مناسبی از وب سایت خود قرار میدهید.سپس ادرس بنر و وبلاگ یا سایت خود را برای ما ارسال میکنید بعد هم بنر شما به صورت تصادفی در تمامیه وبسایت های ثبت شده در سیستم نوین بنر نشان داده خواهد شد .سیستم راندوم بنر ما در زمان کوتاه ارسال بازدید کننده های فراوانی را به سایت یا وبلاگ شما تضمین خواهد کرد با این سیستم تبادل بنر میتوانید به بهترین نحو سایت اینترنتی خود را در معرض دید تعداد زیادی بازدیدكننده قرار دهید می توانید بدون پرداخت هیچگونه هزینه اقدام به تبلیغات گسترده برای سایت یا وبلاگ خود نمایید.تاکید میکنم این سیستم کاملا رایگان می باشد اگر وب سایت500 بازدید در روز دارید هرچه سریع تر در سیستم راندوم بنر ما عضو شوید تبادل بنر با سیستم نوین بنر همانند تبادل بنر کردن با صدها وبسایت با بازدید بالا است
یك تبادل بنر عالی و منصفانه و بدون پرداخت هیچ هزینه ای!!!!!


... ***جهت نمایش تبلیغات خود در بزرگترین و معتبرترین سیستم تبلیغات اینترنتی به ادرس زیر مراجعه کنید*** ...
آدرس
www.novinbanner.mihanblog.com
... ***اگر بنر ندارید ما برایتان بنر رایگان طراحی میکنیم*** ...
... ***اگر میخواهید با صدا ها سایت و وبلاگ تبادل بنر کنید به ما بپیوندید*** ...
... ***نوین بنر محلی برای تجمع وبمسترهای حرفه ای هرچه سریع تر به ما بپیوندید*** ...
دوست یابی ( دوست یابی در عرض 2 سوت )
یکشنبه چهارم مرداد 1388 21:37
با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید
سایت دوست یابی در عرض ۲ سوت آماده ارائه خدمات در زمینه دوست یابی به شما دوستان عزیز می باشد
جایی که شما میتوانی آدرس منحصر به فرد اینترنتی داشته باشید جستجو برای همسر

هر لحظه با دوستانتان در ارتباط باشید
جستجو برای دوست
دوستان خود را سورپرایز کنید
پیدا کردن دوستان قدیمی
آنچه که هستید و آنچه علاقه دارید را بیان کنید
پیدا کردن دوستان جدید
برای دوستانتان کارت تبریک ارسال نمایید
ایجاد پروفایل اختصاصی
ایجاد آلبوم عکس
اولین وبلاگ دوستیابی به صورت انلاین

ادرس
www.box-fa.mihanblog.com
Shop4Blog
یکشنبه چهارم مرداد 1388 21:13
سلام
کسب درآمد حتی بدون نیاز به یک ریال سرمایه
- بدون نیاز به داشتن داشتن مکان فیزیکی
- بدون نیاز به داشتن داشتن حتی یک کارمند
- بدون نیاز به سرمایه برای خرید اجناس
- بدون داشتن گرفتاری های فروش مانند بسته بندی، گارانتی و خدمات پس از فروش
دوبار در ماه حقوق بگیرید
آدرس ما: http://www.Shop4Blog.com
منتظرتون هستیم
مستند 1000 مکان دیدنی كه قبل از مرگ باید دید (فوق العاده دیدنی)
جمعه دوم مرداد 1388 10:21
مجموعه ای فوق العاده و دیدنی از زیباترین و دیدنی ترین شهر ها و مکان های دنیا. زوج جوان و میلیونری که در تصمیمی شگفت انگیز خانه و محل زندگی خود را ترک کرده و به همراه تجهیزات کامل و گروه فیلمبرداری تصمیم دارند تا پایان عمرشان به 1000 مکان دیدنی در سراسر دنیا سفر کنند.
در این مجموعه زیباترین شهرها، مکان ها، جنگلها، سواحل حتی مردمان آن مناطق و آداب و رسوم آنان به صورت کاملا زنده و مستند به تصویر کشیده شده است.
reza
چهارشنبه سی و یکم تیر 1388 21:02
با سلام سیستم نوین کسب درآمد برای وبلاگ هایی که آمار آن ها کم است فقط باید از طریق دعوتنامه عضو شوید آدرس وبلاگ را بزنید تا وارد شوید

آموزش نحوه ی عضو شدن در لینک زیر

http://mob4ir.blogfa.com/post-94.aspx
دعوتنامه سایت(عضو شدن)
http://tickerbar.info/join_now.ghc?r=227054180
هر زیر مجموعه 1000 تومان
نوین بنر
چهارشنبه سی و یکم تیر 1388 20:55
با سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار عالی دارید
قابل توجه تمامیه مدیران فروشگاه ها و سایت ها و وبلاگها

اگر میخواهید به صورت کاملا رایگان با صدها سایت و وبلاگ تبادل بنر و لینک کنید به صورت یکجا و یک شبه افزایش بازدید چشمگیر داشت باشید به نوین بنر بپیوندید
افزایش رنکینگ وب سایت شما در موتورهای جستجوگر و افزایش چشمگیر ترافیک و بازدید وب سایت شما ... افزایش نامحدود بازدید کنندگان وب سایت شما ... هر روز هزاران نفر نظارگار شما خواهند بود ...

... ***اگر بنر ندارید ما برایتان بنر رایگان طراحی میکنیم*** ...

شما فقط با ما تبادل بنر میکنید اما بنرتان در صدها وبلاگ و سایت نمایش داده میشه این سیستم کاملا رایگان است
نحوه کار با سیستم بدین صورت است كه شما ابتدا کد بنر راندوم سیستم ما را در جای مناسبی از وب سایت خود قرار میدهید.سپس ادرس بنر و وبلاگ یا سایت خود را برای ما ارسال میکنید بعد هم بنر شما به صورت تصادفی در تمامیه وبسایت های ثبت شده در سیستم نوین بنر نشان داده خواهد شد .سیستم راندوم بنر ما در زمان کوتاه ارسال بازدید کننده های فراوانی را به سایت یا وبلاگ شما تضمین خواهد کرد با این سیستم تبادل بنر میتوانید به بهترین نحو سایت اینترنتی خود را در معرض دید تعداد زیادی بازدیدكننده قرار دهید می توانید بدون پرداخت هیچگونه هزینه اقدام به تبلیغات گسترده برای سایت یا وبلاگ خود نمایید.تاکید میکنم این سیستم کاملا رایگان می باشد اگر وب سایت500 بازدید در روز دارید هرچه سریع تر در سیستم راندوم بنر ما عضو شوید تبادل بنر با سیستم نوین بنر همانند تبادل بنر کردن با صدها وبسایت با بازدید بالا است
یك تبادل بنر عالی و منصفانه و بدون پرداخت هیچ هزینه ای!!!!!


... ***جهت نمایش تبلیغات خود در بزرگترین و معتبرترین سیستم تبلیغات اینترنتی به ادرس زیر مراجعه کنید*** ...
آدرس
www.novinbanner.mihanblog.com
... ***اگر بنر ندارید ما برایتان بنر رایگان طراحی میکنیم*** ...
... ***اگر میخواهید با صدا ها سایت و وبلاگ تبادل بنر کنید به ما بپیوندید*** ...
... ***نوین بنر محلی برای تجمع وبمسترهای حرفه ای هرچه سریع تر به ما بپیوندید*** ...
ایرانی نیک
چهارشنبه سی و یکم تیر 1388 20:45
سلام
از دیدن وبلاگت خوشحال شدم . راستش اومدم دعوت کنم ازت که با این وبلاگ پربازدید بیای و این رو تبدیل به یه سایت کنی که هم خیلی با کلاسه و هم اینکه بازدیدکننده تا اسم سایت میاد خیلی بهتر برای بازدید میاد توی وبلاگت . اگر مایل باشی تیم ما میتونه این کار رو برات تنها با پرداخت 7000 تومان در سال انجام بده و یه دونه دامین به این شکل : ir .اسم سایت شما .www رو برات آماده کنه تا هر کسی اسم سایتت رو زد سایتت بالا بیاد .
اگر خواستی تلفن بزن یا اینکه برو توی سایت شرکتمون و سفارش ثبت دامین بده . در کمتر از چند ساعت وبلاگت تبدیل به سایت میشه .
تلفن : 09153052972
اگه سوالی داشتی ایمیل بزن به این آدرس : iransohrab@gmail.com
اینم آدرس سایت شرکتمون : www.iraninic.com

تاحالا هم بیش از 95 وبلاگ توی میهن بلاگ از طریق شرکت ما به سایت تبدیل شدن . تو هم یکی از افراد جدید باش .
منتظرت هستم .
چهارشنبه سی و یکم تیر 1388 20:42
سلام من وبلاگ شما رو دیدم وبلاگ خوبی دارین به وبلاگ ما یه سری بزن و نظر بده راستش من دوست دارم ببینم نظر یه وبلاگ نویس حرفه ای مثل شما در مورد وبلاگ من چی. ضمنا اگه میشه یه کلیک روی تبلیغات اوکسین که داخل وبلاگم هست بکنین ممنونتون میشم. vb.blogsky.com
در ضمن من دوست دارم با شما تبادل لینک کنم اگه خواستید توی نظرات بهم بگید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر