تبلیغات
طوبی سلماس - کاربرد هورمونها در کشاورزی مدرن

امروز:

کاربرد هورمونها در کشاورزی مدرن

» نوع مطلب : راهنمائی های كشاورزی ،

 در شهرستان سلماس سرمای بهاره باعث از بین رفتن تقریبا" تمامی محصول سیب که محصول غالب این شهرستان است ؛ شد.و مقدار بسیار اندکی از محصول که از این سرما در امان ماند در اثر بارندگیهای بسیار بهاره تلقیح کامل نشد و تقریبا" ناقص از آب در آمد و تخم تمام سیبهای به ظاهر سالم دیده شده در باغات هم ناکامل شدند و تابستان گرم هم مزید بر علت شد و پیوندگاهسیب به شاخه سیب تقریبا" رطوبت خود را از دست داد و این عوامل دست به دست هم دادند تا اندک سیب بجا مانده از این تغییرات هم قبل از رسیدن ریزش کنند و اغلب کشاورزان دانسته یا ندانسته با ناآگاهی به سوی کارهای عجیبی برای جلو گیری از این ریزش روی میاورند.از جمله این موارد استفاده بی رویه از انواع هورمونها میباشد که جای بسی تاسف  دارد که این هورمونهای استفاده شده در دزهای متفاوت تاثیرات زیانباری بر روی مصرف کننده خواهد داشت.

بنابر این بر آن شدم تا کمی در مورد هورمونهای مورد استفاده در باغبانی مطالبی را بنویسم.انشالله که مورد استفاده قرار بگیرد.

هورمون اکسین:


ساخت اکسین عمدتا در بخشهای مریستمی گیاه بخصوص ، جوانه های راسی و برگهای جوان صورت میگیرد. در پژوهشهای اولیه در مورد اکسین گفته شده بود که چون اندول استیک اسید از نظر ساختمان شیمیایی شبیه اسید آمینه تریپتوفان است احتمالا از تریپتوفان ساخته میشود. بعد از شناسایی عناصر رادیواکتیو و استفاده آنها در تحقیقات زیستی ، این نظر تائید شد.
با بکارگیری کربن رادیواکتیو (کربن 14) مسیر تشکیل اندول استیک اسید (iaa) در بسیاری از گیاهان شناخته شده است که شامل مسیر زیر میباشد: اسید آمینه تریپتوفان بوسیله واکنش دآمیناسیون به اندول پیروویک اسید تبدیل میشود. سپس این ماده بوسیله واکنش دکربوکسیلاسیون به اندول استالدوئید تبدیل میگردد.اندول استالدئید تحت تاثیر واکنش دهیدروزناسیون به اندول استیک اسید تبدیل میشود.

نقش اکسینها در گیاه:


 
طویل شدن سلولها و اندام:

کلا طول شدن سلولها فقط در حضور اکسین روی میدهد. اکسین در غلظتهای بالا اثر بازدارندگی روی این مرحله از رشد دارد مثلا غلظتی از اکسین که باعث ویل شدن ساقه میشود، طویل شدن ریشه را کند میسازد
جلوگیری از ریزش برگ:
اکسین از ریزش برگها جلوگیری میکند و ریزش میوه های رسیده را به عقب میاندازد.
تسریع در رسیدن میوه:
اکسین رسیدن کامل میوه ها را تسریع میکند.
پارتنوکارپی

 این اصطلاح به میوه های بدون دانه گفته میشود که بطور طبیعی در برخی گونه ها روی میدهد و در بعضی گونه ها هم می توان آن را با بکارگیری هورمون اکسین تحریک کرد
اثرات سمی اکسین
استفاده از غلظتهای نسبتا زیاد اکسین باعث تغییر شکل برگ ، ساقه ، ریشه ، رنگ پریدگی برگها ، جلوگیری از طویل شدن ساقه و ریشه و جلوگیری از باز شدن گلها میشود. از این خاصیت اکسین ها در از بین بردن علفهای هرز و دیگر گیاهان مزاحم به عنوان علف کش استفاده میشود.
نحوه انتقال اکسین
انتقال اکسین در اندامهای هوایی گیاه از بالا به پایین و در بافتهای پارانشیمی در داخل آوندهای آبکشی انجام میگیرد. نحوه انتقال اکسین در ریشه هم از نوک ریشه به سمت بالای ریشه صورت میگیرد.
نقش اکسین در باغبانی
تنک کردن
پایداری میوه های در حال رشد و گلها و برگها بستگی به تعادل بین اکسین داخل آنها و مقدار اکسین ساقه دارد. هر وقت این تعادل بهم بخورد در محل اتصال دمبرگ با میوه یا دمگل به ساقه یک لایه چوب پنبه ای بوجود می آید و اندام مربوط از درخت جدا میشود و ریزش میکند. این امر در میوه کاری اهمیت زیادی دارد. چون درختان میوه زیادی تولید میکنند اگر همه آنها روی درخت بماند ولی محصول از نظر کیفی نامرغوب میشود ثانیا به علت کمبود مواد غذایی ریزش میکنند ثالثا درخت ضعیف میشود. برای جلوگیری از این موارد با استفاده به موقع از محلولهایی از انواع اکسین گلهای ضعیف را وادار به ریزش می*کنند یا به اصطلاح محل تنک کردن انجام میدهند.
تولید بافت پینه ای
هر وقت درخت به دلایلی از جمله هرس و قلمه گیری زخم شود، سلولهای پارانشیمی ناحیه زخم با ایجاد بافت یکنواخت محل زخم را ترمیم میکنند این بافت که پینه نام دارد دارای اکسین زیادی دارد.
جلوگیری از ریزش میوه قبل از برداشت
برای این منظور 4 - 3 هفته قبل از برداشت میوه از ترکیبات مختلف اکسینی به غلظت معینی استفاده میشود
کاهش ترک خوردگی میوه گیلاس
میوه های گیلاس بعد از بارندگی دچار ترک خوردگی میشوند که با مصرف ترکیبی از اکسین با غلظت معین 35 روز قبل از برداشت میتوان از این پدیده جلوگیری کرد

ریشه دار کردن قلمه ها
ریشه دار کردن قلمه ها به کمک اکسین یکی از کاربردهای مهم این ماده در باغبانی است
جلوگیری از رشد نوکها و پا جوشها
پس از هرس شدید گیاهان ، تعدادی شاخه غیر بارور بنام نوک تولید میشود که باید هرس شوند. اگر محل زخم هرس را با کمک اکسین محلول پاشی کنیم از رشد نوکها جلوگیری می شود که این ماده برای جلوگیری از رشد پاجوشها (پاگیاه نیز بکار میرود.(
رشد طولی شاخه
چون جوانه انتهایی شاخه دارای اکسین زیادی است و باعث رشد سریع طولی شاخه میشود.

 


نوشته شده در : شنبه بیست و هفتم شهریور 1389  توسط : مهندس محبوب آقازاده.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر