ترکیب بردو

پنجشنبه چهارم فروردین 1390 17:53نویسنده : مهندس محبوب آقازاده گلعذانی

 

کشاورزان و باغداران عزیز و زحمت کش

با سلام و عرض ادب.فرارسیدن سال جدید و نیز آغاز فصل زراعی جدید را خدمتتان تبریک  عرض کرده و از خداوند مننان خواستار سالی پربرکت و پر رونق را برایتان آرزو میکنم.با شروع فصل زراعی جدید در شهرستان ما که جز معدود شهرهای حاصلخیز از نظر باغبانی بخصوص سیب کاری است اولین سمپاشی باغات معمولا با سمپاشی  بردو دو قلو که معروف به سم زمستانی و در بعضی مواقع با نام محلی سم آبی معروف است ؛شروع میگردد.با توجه به تاثیر  بسیار چشمگیر این محلول در مبارزه شیمیایی باغات نظرات را به مطالبی چند در باره این محلول جلب می کنم.باشد که مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

خواص فیزیکی و شیمیائی :

ترکیب بردو که با مخلوط کردن محلول سولفات مس و دوغاب هیدراکســـید کلسیم به دست می آید ، ماده ای آبی رنگ ، غیر متبلور و ژلاتینی با دانه بندی خیلی ریز و چسبندگی خیلی زیاد می باشد که پس از پاشیده شدن روی گیاه در اثر رطوبت و گازکربنیک به تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی میشود که مرتباً یون مس محلول آزاد می کند

کاربرد :

 ترکیب بردو طیف وسیع تری از سایر سموم مسی در کنترل بیمارهای قارچی و باکتریائی گیاهان باغی ، زراعی ، گرمسیری ، سردسیری  و زینتی دارد و تا حدودی دور کننده حشرات است .

طرز تهیه :

 برای تهیه یک هزار لیتر ترکیب بردو (به طور مثال یک درصد ) مقدار ده کیلو گرم سولفات مس (5 بسته سولفات مس دو کیلوئی ) را در 50 لیتر آب در ظرف پلاستیکی یا استیل حل می کنیم و ده کیلو گرم هیدراکسید کلسیم (5 بسته هیدراکسید کلسیم دو کیلوئی ) را با مقدار کمی آب خیس کرده و در سمپاش ریخته و ضمن هم زدن حجم آنرا با افزودن آب به 950 لیتر   می رسانیم و سپس محلول سولفات مس را به آرامی روی دوغاب ضمن به هم زدن اضافه می کنیم و پس از دو دقیقه هم خوردن ترکیب بردو آماده مصرف است .

سمیت :

 ترکیب بردو  جزء سالمترین سموم می باشد . برای زنبور عسل بی خطر است و تا حدودی نیز دافع حشرات است ولی برای ماهی مضر است و باید با نظر متخصصین گیاه پزشک مصرف شود . ترکیب بردو دوره کرنانس ندارد ولی اگر نزدیک به زمان برداشت استفاده شود رسوب آبی رنگ روی محصول می ماند که باید با آب شسته شود .

احتیاط های لازم :

هنگام سمپاشی از خوردن ، آشامیدن و سیگار کشیدن خوداری و از دستکش و ماسک استفاده کنید . در صورت آلودگی و نیز پس از سمپاشی دست و رو با صابون شسته شود . در صورت آلودگی چشم  بلافاصله به مدت 15 دقیقه با مقدار زیادی آب شسته شود و به چشم پزشک مراجعه شود .
آخرین ویرایش: پنجشنبه چهارم فروردین 1390 17:55

 
دوشنبه هجدهم دی 1396 16:15
باسلام خدمت مهندس ایا میتوان از بردو برای سم پاشی بجای اکسی کلرمس در درختان هلو وپرتقال استفاده کرد
مهندس محبوب آقازاده گلعذانی
سلام و تشکر از بازدیدت و سوالی که فرمودید.بله میشه ولی به نسبت خیلی کم و البته کمی زودتر از عید
دوشنبه چهارم بهمن 1395 10:35
ممنون خوب بود.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic