تبلیغات
طوبی سلماس - سرخرطومی برگ یونجه:

امروز:

سرخرطومی برگ یونجه:

» نوع مطلب : آفات و بیماریهای گیاهی ،

یونجه یکی از مهمترین گیاهان علوفه ای  جهانی است که به دلیل بالابردن ارزش غذایی و امکانات کاشت در اقلیم های  مختلف به ملکه نباتات  علوفه ای مهم مشهور شده است.از مهم ترین آفات یونجه درایران واکثر نقاط جهان سرخرطومی یونجه می باشد .

خسارت این آفت  مربوط به مرحله لاروی می باشد این حشره چهار سن لاروی  دارد  که بیشترین خسارت را  سن سوم وچهارم وارد می آورد .

 زمستان گذرانی این آفت زمستان را به صورت تخم وحشره بالغ  در زیر علف های هرز مزارع و شکاف های خاک اطراف خاک واطراف جویبار  به سر می برد و اواخر زمستان یا اوایل بهار هم زمان با بالارفتن دما  ی محیط  و درجه حررات روزانه به 17 در جه سانتی گراد رسد از پناهگاه های زمستانی خود خارج می شود و پس از تغذیه از جوانه ها وبرگ ها ی لطیف یونجه، جفت گیری می کند .

 چندروز بعد حشره ماده ساقه های جوان یونجه را برای تخم ریزی انتخاب می کند. ابتدا سوراخی توسط خرطومش درون آن ایجاد کرده ودر هر سوراخ تا 40 عدد تخم می گذارد. فاصله زمانی بین تخم تا حشره کامل در دمای 20 در جه سانتی گراد حدود  6 هفته می باشد حشره کامل از قدرت باروری بائی برخوردار است و ظرف مدت زمانی تا بیش از 3   ماه قادر است 500- 2000 تخم بگذارد.

 این آفت با تغذیه از برگ ها باعث سوراخ ومشبک شدن آنها شده وبا تغذیه از جوانه  انتهائی ومرکزی موجب توقف رشد گیاه ودر نهایت به نابودی کامل محصول درچین اول را منجر می شود.

گفتنی است در سال هایی  که بهار گرم باشد خسارت سرخرطومی قابل توجه خواهد بود  ودر سال هایی که بهار خنک باشد رشد گیاه بیش از میزان خسارت سرخرطومی برگ بوده   و در نتیجه خسارت آفت چشمگیر نخواهد بود.

کنترل این آفت به روش های زراعی :

1.       چون این آفت دشمنان طبیعی زیادی در طبیعت  دارد  ودرصورت مشاهده فعالیت دشمنان طبیعی در بعضی از مناطق  نیاز به مبارزه شیمیایی نخواهد بود.

2.       برداشت زود هنگام یونجه درچین اول  زمانی که نزدیک گلدهی باشد  این عمل تعداد زیاد ی لارو که هنوز کامل نشده اند به علت کمبود مواد غذایی از یک طرف وتابش آفتاب از طرف دیگر از بین خواهند رفت این روش همچنین در کنترل علف های هرز مزرعه نیز نقش چشمگیری را ایفا  کند .

3.       درمناطقی که امکان سوزاندن نیست می توان از چرای پائیزه یا زمستانه مزارع یونجه توسط گوسفند استفاده کرد . این روش برای ارقامی که دارای حساسیت به چرا هستند یا در مناطقی که سابقه آلودگی به بیماری های یونجه وجود دارد توصیه نمی شودانجام چرا ی مستمر  توسط گاو وگوسفند در اواخر پائیز واوایل بهار می تواند از تراکم  لارو های آفت در مزرعه بکاهد با توجه به اینکه در پائیز آفت برای تخم گذاری به مزرعه برمی گردد چرای پائیزه می تواند در کاهش میزان تخم های آفت که درون ساقه های یونجه گذاشته می شود تاثیر قابل توجهی داشته باشد. به شرطی که یونجه کشت اول و دوم نباشد وزمین رطوبت داشته باشد.

4.       در مناطقی که زمستان گذرانی حشره به صورت تخم و حشره کامل است از روش سوزاندن سطحی مزرعه استفاده گردد  به شرطی که سن یونجه 2 سال  نباشد بهترین زمان استفاده از دستگاه شعله افکن اواخر زمستان واوایل بهار است شعله افکن تاثیر نامطلوبی بر یونجه نمی گذارد ، تنها در چند روز اول پس از شعله دهی رشد گیاه کند می شود و چین بعدی سه تا پنج روز به تعویق می افتد . سرعت تراکتور در هنگام شعله دهی به دمای محیط بستگی دارد و هرچه  هوا سرد تر باشد سرعت باید کمتر باشد  سرعت معمول حدود هشت کیلومتر در ساعت است ودر زمان سوزاندن خاک باید دارای رطوبت کافی باشد تا به بافت آن آسیبی نرسد.

5.       یخ آب زمستانه  در مناطقی که آب در دسترس کشاورزان باشد می توانند  بمنظور تکمیل عملیات  مبارزه زراعی زمستانه اجراء که  این عمل ضمن  از بین رفتن آفات زمستانگذرانی در خاک می گرددو همچنین ذخیره رطوبت کافی وجلوگیری از تنش خشکی در اوایل فصل سال آینده خواهد شد  به شرطی که یونجه کشت اول و دوم نباشد.

6.       استفاده از ارقام مقاوم .

7.       برداشت نزدیک به سطح ساقه های یونجه (پائین تر از محل تخم گذاری آفت ) درکاهش انبوهی تخم مؤثراست.

8.       انجام دیسک سطحی در اواخر پائیز.

9.       مبارزه شیمیایی به عنوان آخرین روش است و تنها زمانی که دیگر روش ها ی ذکرشده در بالا نتواند جمعیت آفت را به زیر آستانه زیان اقتصادی کاهش دهد قابل توصیه است و چون یونجه محل اجتماع حشرات گرده افشان وبه خصوص زنبور عسل است واز طرفی سمپاشس می تواند به طغیان شته ها بیانجامد لذا در مبازره شیمیایی چند نکته قابل توصیه است .

10.     هنگامی که میزان خسارت در جوانه های انتهایی یونجه به 30-50 درصد رسید (بسته به ارزش محصول وهزینه مبارزه ) باید مبارزه شیمیایی صورت گیرد.

موارد لازم قبل از سمپاشی:

1.       تنظیم سمپاش قبل از مبارزه.

2.       مبارزه  شیمایی باید در زمان گلدهی صورت نگیرد.

3.       محدود کردن سمپاشی به حاشیه مزارع یونجه در زمان ورود حشرات کامل به مزرع در پائیز ونیز در صورت سمپاشی کامل مزرعه  باقی گذاشتن بعضی از ردیف ها به منظور تامین پناهگاه برای حشرات مفید می توان اثرات سوء آفت کش ها را کاهش دهد .

4.       رعایت کردن دوره کارنس سم وزمان برداشت محصول.

5.       سمپاشی در صبح خیلی زود ویادر غروب آفتاب انجام شود تا به گرده افشان ها کمتر  خسارت وارد   گردد.

6.       قبل از اقدام به سمپاشی به زنبورداران محلی اطلاع داده شود.

7.       بهترین موقع مبارزه با این آفت در اوایل بهار وهنگامی است که حشرات کامل از پناهگاه های زمستانی خارج شده اند .

8.       بطور کلی می توان گفت وقتی طول رشد یونجه 5- 10 سانتی متر می رسد بهترین زمان مبارزه شیمیایی است .

9.       سمومی که برعلیه این آفت بکار برده می شود باید علاوه بر  دارا  بودن  تأثیر کافی ، دوام زیادی نداشته باشند وازنظر باقیماندن روی یونجه یا سایر گیاهان علوفه ای ، تولید اشکال نکنند.

10.     معمولاً با یك نوبت سمپاشی آفت كنترل می شود، ولی درصورت بارندگی و بالا بودن تراكم آفت ، سمپاشی دوم نیز توصیه می شود. و بایستی آخرین سمپاشی ۱۵ الی ۲۰ روز قبل از برداشت انجام گیرد.

کنترل به روش  شیمیایی  :

اكامت ( اتریمفوس ) ، امولسیون ۵۰ درصد به میزان یك لیتر در هكتار.

 فوزالن ( زولن ) ، امولسیون ۳۵ درصد به میزان 5/2 لیتر در هكتار

 مالاتیون ، امولسیون ۵۷ درصد به میزان ۳ لیتر در هكتار

سوین ( كارباریل ) ، پودر و تابل ۸۵ درصد به میزان ۳ كیلوگرم در هكتار

دیازینون 2 لیتر در هکتار

آندوسولفان   2 لیتر در هکتار

سومسیدین 1 لیتر در هکتار

 


نوشته شده در : چهارشنبه چهاردهم فروردین 1392  توسط : مهندس محبوب آقازاده.    نظرات() .

دوشنبه پانزدهم دی 1393 20:31
خدا به شما عوض خیر دهد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر