تبلیغات
طوبی سلماس - سموم ارگانیک (انواع حشره کشهای سازگار با محیط)

امروز:

سموم ارگانیک (انواع حشره کشهای سازگار با محیط)

» نوع مطلب : آفات و بیماریهای گیاهی ،

 

سموم ارگانیک (انواع حشره کشهای سازگار با محیط( 

 

آفت کش های سازگار با محیط زیست   BIORGANIC PESTICIDES

آفت کش ها حاوی مواد معدنی ، طبیعی و گیاهی بوده و در آزمایشات متعدد در گلخانه ها و مزارع کارآیی خود را در کنترل آفات بر روی محصولات گوناگون (سبزی، صیفی، میوه، گیاهان زینتی و...) به اثبات رسیده است.

    ویژگی های سموم ارگانیک:

-        برای انسان و سایر جانداران بی زیان بوده و باعث آلودگی محیط زیست و محصولات کشاورزی نمی شود.

-        اکثرا بصورت انتخابی عمل کرده و موجب صدمه به حشرات مفید و دشمنان طبیعی آفات نمی گردد.

-        دوره كارنس ندارند.

-        از نظر اقتصادی مصرف سموم اورگانیک کاملا مقرون بصرفه است.  

    بیوژل(ژل حشره کش و کنه کش حاوی عصاره های فراوری شده گیاهی) 

مواد تشکلیل دهنده:

 صابون های غلیظ روغن های گیاهی ، عصاره اکالیپتوس و نعنا ،صمغ های گیاهی، مواد غلظت دهنده و پخش کننده

مواد کاربردی:

- مبارزه با آفات: طبقآزمایشات انجام شده ، محلول پاشی با بیو‍ژل(پالیزین) با دز 2 در هزار موجب نابودی بسیاری از آفات مكنده از قبیل  گونه های مختلف شته و کنه های زیان آور (در مراحل پوره و بالغ) و پوره های زنجرك ها مگس سفید و شپشك ها  بر روی گروه وسعی از محصولات کشاورزی(سبزی .صیفی .میوه . غلات و گیاهان زینتی) در گلخانه ها و مزارع می گردد.لازم به ذكر است كه این محصول بر تخم حشرات و كنه ها اثر قابل ملاحظه ای ندارد.

- شستشوی گیاهان و درختان: تحقیقات انجام گرفته در بوستان ها و فضای سبز شهرها نشان داده است كه این ماده با دز 2/0 در هزار قادر است، بدون آلودگی محیط زیست و صدمه به  گیاهان برای شستشوی درختان و زدودن قشر چربی، دوده و گرد و خاك از سطح برگ ها مورد استفاده قرار بگیرد بطوریكه تا 15 روز پس از شستشو اولیه نیاز به شستشو مجدد نخواهد بود.

امتیازات:

   برای انسان و سایر پستانداران عملا غیر رسمی بوده و باعث آلودگی محیط زیست نمیشود و بر خلاف سموم رایج شیمیایی  پس از نابودی افات از خود هیچگونه اثر سمی بر گیاهان محلول پاشی شده بجای نمی گذارد. 

مشخصات:

   شکل ظاهری :ژل غلیظ برنگ سبز و با بوی مطبوع عصاره های  گیاهی

   قابلت انحلال در آب: بیوژل در آب سرد به کندی حل می شود. توصیه می شود برای انحلال بهتر و یکنواختی غلظت ابتدا مقدار مورد نیاز بیوژل در مقدار کمی آب گرم به خوبی حل شده و سپس با آب با دمای محیط به حجم مورد نظر رسانیده شود.

تهیه ملول:

  - روش حل كردن  در آب : پالیزین بدلیل نوع بكار رفته در آن ، در آب سرد به كندی حل می شود . توصیه می شود برای انحلال بهتر و یكنواختی غلظت ، ابتدا مقدار مورد نیاز ژل در مقدار كمی آب به خوبی حل شده و سپس با آب با دمای محیط ، به حجم مورد نظر رسانیده شود.

-غلظت مناسب : همانگونه كه در بالا ذكر شده ، غلظت مناسب پالیزین برای از بین بردن آفات مكنده حداقل 2 در هزار است .استفاده از محلول یا غلظت بالاتر ضمن ازایش هزینه ، می تواند در مواردی كه غلظت خیلی زیاد باشد باعث صدمه احتمالی به گیاهان شود . از سوی دیگر غلظت های پائین تر نیز موجب كاهش غیره منتظره تلفات آفات شوند.برای تهیه محلول با غلظت مناسب از جدول زیر استفاده كنید:

 

حجم مخزن سم پاش

(بر حسب لیتر)

وزن ژل مورد نیازبرای تهیه

       (بر حسب گرم)

            1

                  2

            4

                  8

           10

                 20

           20

                 40

           50 

                100

          100 

                200

          200

                400

          500

                1000

 

 

 

چگونگی محلول پاشی

- روش صحیح پاشش محصول:

پالیزین یك آفت كش تماسی است، این بدین معنی است كه برای نابودی آفات مرود نظر ، محلول ژل باید به صورتی پاشیده شود كه بدن آفت كاملا به محلول آغشته شود. بنابراین سرعت حركت سم پاش و جهت و زاویه پاشش باید به صورتی تنظیم شوند كه محلول ژل  مستقیما به نقاط تجمع آفات (پشت یا روی برگ ها ، سرشاخه ها و...) برخورد نموده و قشر نازكی از محلول بر اندام های گیاهی آلوده ایجاد شود.

- تنظیم سم پاش:

در صورتی كه از سم پاش های موتوری برار محلول پاشی استفاده میشود ، توصیه میگردد برای نتیجه گیری بهتر ، فشار سم پاش را روی حداقل و ترجیحا كمتر ازkg/cm2 4 تنظیم نمائید.

-خصوصیات لانس سم پاش : 

هنگام سم پاشی از لانسی استفاده نمایید كه پوشش یك نواخت و یكسانی را بر روی میزبان و هدف ایجاد نماید.استفاده از سر لانس های دو یا سه شاخه ، در صورت در دسترس بودن ، برای محلول پاشی پویا توصیه میگردد ، چون این گونه سر لانس ها پوشش بسیار یكنواخت و مناسبی را بر روی هدف ایجاد می كنند و كارائی آفت كش های تماسی را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

زمان محلول پاشی:

-آزمایش اولیه

توصیه می گردد همواره قبل از محلول پاشی كامل برای اولین بار ، ابتدا قستی از گیاه را بطور آزمایشی محلول پاشی نموده و پس از حداقل 24 ساعت در صورت مشاهده نشدن آسیب به گیاه ، محلول پاشی بقیه گباهان را انجام دهید.

-مناسب ترین زمان:

مناسب ترین زمان برای محلول پاشی در هوای خنك و دور از نور و گرما آفتاب (صبح زود یا پس از غروب آفتاب)است. از محلول پاشی در زیر تابش مستقیمآفتاب جدا خوداری نمایید، چون ضمن اینكه تبخیر سریع محلول باعث كاهش اثر تلفات خواهد شد ، احتمال آسیب به گیاهان نیز وجود خواهد داشت.

- فواصل زمانی محلول پاشی: 

توصیه می گردد محلول پاشی با پالیزین ، با روش و غلظت ذكر شده ، حداقل برای سه نوبت و با فاصله زمانی دو و سه روز تا كنترل كامل جمعیت هدف تكرار گردد.

اختلاط با كودهای شیمیایی:

پالیزین را می توان به منظور كنترل آفات توام با تغذیه گیاهان، با كودهای شیمیایی برگ اش مخلوط نمود. این عمل ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه ، باعث افزایش كارایی كود در اثر پوشش كاملتر برگ نیز خواهد شد.

نحوه اثر:

  ایجاد اختلال در سیستم تنفسی و آسیب به اسکلت خارجی حشره که موجب خروج مایعات حیاتی از بدن و مرگ سریع آن می گردد،بنابراین بر خلاف سموم شیمیایی، امكان بروز مقاومت در آفات در اثر تكرار محلول پاشی وجود ندارد و می توان به دفعات آن را تكرار كنیم.

نکات ایمنی سم شناسی:

LD50  گوارشی این محصول بیش از10000 میلیمگرم بر کیلوگرم وزن بدن موش گزارش شده است و لذا برای انسان عملا غیر سمی است ولی با توجه به خاصیت چربی زدائی آن ، در هنگام  مصرف از دستکش ، ماسک و عینک ایمنی استفاده شود.   

گارلیکول(حشره کش حاوی عصاره فراوری شده سیر)

 

مواد تشکلیل دهنده:

  عصاره غراوری شده سیر، روغن های خوراکی و مواد غلظت دهنده و پخش کننده

مواد کاربردی:

- از بین برنده و دور کننده آفات مکبنده ماننده مگس سفید ، زنجرک ، سن ، تریپس،شپشک ، کنه های زیان آور در مراحل تخم،لارو،پوره وبالغ بر روی گروه وسیعی از محصولات کشاورزی در مزارع و گلخانه

- حشره بالغ ،شفیر و تخم مگس مینوز نیز بوسیله گارلیكول(امولسیون حشره كش)به خوبی قابل كنترل است ، ولی لارو این آفت بدلیل قرا داشتن در داخل برگ ،نسبت به این محصول و سایر آفت كش های تماسی مصون است.

امتیازات:

  برای انسان و سایر پستانداران بی زیان بوده و باعث آلودگی محیط زیست نمیشودو بر خلاف سموم رایج شیمیایی، پس از نابودی آفات از خود هیچگونه اثر سمی بر روی گیاهان محلول پاش شده بجای نمی گذارد.

مصرف آن از نظر اقتصادی کاملل مرقون بصرفه است.

مشخصات:

  شکل ظاهری: مایع غلیظ برنگ سبز وبا بوی سیر

  قابلیت انحلال درآب: در غلظت توصیه شده ، امولسیون پایدار در آب تشکیل میشود

PH:7-7.5

تهیه امولسیون :

- غلظت مناسب:

غلظت مناسب امولسیون حشره كش برای كنترل كنه ها (پوره و بالغ ) و حشرات با اسكلت خارجی نرم مانند زنجرك و مگس سفید (پوره و بالغ )در هر نوبت محلول پاشی حداقل 2در هزار و برای حشرات با پوست سخت محافظ (مانند شپشك های سپردار) ، شفیر حشراتی از قبیل مگس مینوز و تخم حشرات و كنه ها برای نوبت اول محلول پاشی حداكثر 5 در هزار است.

- فواصل زمانی محلول پاشی : 

توصیه می گردد محلول پاشی با ذمش و غلظت های ذكر شده در این قسمت حداقل برای سه نوبت و با فواصل زمانی سه تا چهار روز تا كنترل كامل جمعیت هدف تكرار گردد. در صورت لزوم برار تهیه امولسیون با غلظت مناسب ، می توانید ار جدول زیر استفاده كنید:

 حجم آب در مخزن

       سم پاش

 (بر حسب لیتر)

  وزن امولسیون موردنیاز

     برای تهیه محلول

 2 در هزار (بر حسب گرم)

 وزن امولسیون مورد نیاز

      برای تهیه محلول

5 در هزار (بر حسب گرم)

          1        

                  2

               


نوشته شده در : سه شنبه بیست و سوم بهمن 1386  توسط : مهندس محبوب آقازاده.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر